turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Aralık 2020, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Apery table, microinvariants and the regularity index

Sefa Feza Arslan
MSGÜ, Türkiye

In this talk, I will first explain the concepts of Apery table of a numerical semigroup introduced by Cortedellas and Zarzuela (Tangent cones of numerical semigroup rings. Contemp. Math. 502, 45–58 (2009)) and the microinvariants of a local ring introduced by Juan Elias (On the deep structure of the blowing-up of curve singularities. Math. Proc. Camb. Philos. Soc. 131, 227–240 (2001)). We use these concepts to give some partial results about a conjecture on the regularity index of a local ring and to give some open problems.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before for one of the previous talks, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk too. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

admin 21.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır