turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Aralık 2020, 14:00


Selçuk Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Belirsizlik İçeren Kooperatif Oyunlarındaki Son Gelişmeler

Sırma Zeynep Alparslan Gök
Süleyman Demirel Üniversitesi, Türkiye

Oyun teorisi, çatışma ve işbirliğinin modellenmesi ve analizi ile ilgilenen matematiksel bir teoridir. Kooperatif oyun teorisi, son yıllarda belirsizlik altındaki kooperatif durumlarda karar verme desteği sağlayan çeşitli modellerle zenginleştirilmiştir. Bu tür modeller, koalisyon değerlerinin türüne ilişkin olan klasik modelin genellemeleridir. Bu nedenle, karakteristik fonksiyonlar klasik durumda olduğu gibi reel değere sahip değildir, yani oyuncu koalisyonlarının getirileri kesin olarak bilinir, ancak işbirliğinin sonucu üzerindeki belirsizliği gri belirsizlik, bulanık belirsizlik, aralık belirsizliği gibi farklı biçimleriyle yakalarlar.

Belirsizlik, günlük olarak karar verme sürecimizi etkiler. Kooperatif oyunlara belirsizliğin dahil edilmesi gerçek dünya tarafından motive edilir. Bu seminerde, belirsizlik altındaki kooperatif oyunların matematiksel temellerini ve disiplinler arası etkilerini ve bunların ekonomi ve Yöneylem Araştırması durumlarındaki uygulamalarını inceleyeceğiz.

Anahtar Kelimeler : kooperatif oyun teorisi, belirsizlik, aralık kavramı, yöneylem araştırması          

 


NOT: Seminer Için Zoom Platformu Kullanılacaktır. Seminere Katılmak Için Aşağıdaki Linki Kullanabilirsiniz. Meeting ID: 925 7720 0568 Https://Zoom.Us/J/92577200568

Uygulamalı Matematik Türkçe
Zoom platformu

selcukuni 14.12.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır