turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Kasım 2020, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Continued Fractions and the Selberg zeta function of the modular curve

Ayberk Zeytin
Galatasaray University, Türkiye

Selberg zeta function of a Riemann surface X is known to encode the discrete spectrum of the Laplacian on X via the Selberg trace formula. In this talk, following Lewis-Zagier, we will explain how one obtains the Selberg zeta function of the modular curve as the Fredholm determinant of an appropriate operator  on an appropriate Banach space. Along the way, we will discuss the close relationship between the operators in question and continued fractions. Should time permit, we will mention some ongoing work, partly joint with M. Fraczek, B. Mesland and M.H. Şengün.


NOT: One day before the seminar, an announcement with the Zoom link will be sent to those who registered with Sertöz. If you have registered before, there is no need to register again; you will automatically receive a link for this talk. If you have not registered before, please contact him at sertoz@bilkent.edu.tr.

Cebirsel Geometri İngilizce
Zoom

admin 16.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır