turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Kasım 2020, 13:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Slater'ın listesindeki İki formül İçin bir kombinatorik İnşa

Kağan Kurşungöz
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

Farklı kısımlara parçalanışların üzerine bir kombinatorik yapı inşa edip ekleme-çıkarma prensibi kullanarak farklı olan ve ardışık olmayan kısımlara parçalanışlar için alternatif bir üreteç fonksiyon elde edeceğiz.  Rogers-Ramanujan özdeşlikleri sayesinde bu üreteç fonksiyon Slater'ın listesindeki iki formülü verir.  Aynı formüller Hirshhorn tarafından farklı bir metotla elde edilmiştir.  Benzer formüller Bringmann, Mahlburg ve Nataraj tarafından da bulunmuştur.  Vakit kalırsa, 'merdiven'ler kullanarak kısımları d-farklı parçalanışların üreteç fonksiyonları için de alternatif üçlü seriler elde edeceğiz. 


NOT: Seminer Zoom programı üzerinden online yapılacaktır. Katılmak isteyenlerin katılım bilgilerini alabilmeleri için "huseyinuysal@istanbul.edu.tr" adresine mail atmaları gerekmektedir.

Matematik Türkçe
online

iu 10.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır