turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Kasım 2020, 17:00


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Lisansüstü Seminerleri

A Glimpse of Noncommutative Motives

Berkan Uze
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

The theory of motives was conceived as a universal cohomology theory for algebraic varieties. Today it is a vast subject systematically developed in many directions spanning algebraic geom- etry, arithmetic geometry, higher category theory, and abstract homotopy theory. After offering a brief historical commentary on the origins of the theory of motives, we will go through salient aspects of the triangulated categories of mixed motives as developed by Voevodsky and others. We will then discuss the construction of so-called noncommutative motives of dg-categories following Kontsevich, Tabuada, and Robalo, which formalizes some motivic themes that emerge in derived algebraic geometry. Since there is a great deal of abstract machinery involved, we will try to keep the discussion conceptual.


NOT: Zoom Meeting ID: 971 7887 1153 / Passcode: BounMath

Matematik İngilizce
Çevrimiçi
İlgili Web Bağlantısı

osavk 02.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır