turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Kasım 2020, 17:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Generalized Weyl Algebras, Birational Equivalences and Gelfand-Kirillov Conjecture

Atabey Kaygun
İstanbul Technical University, Türkiye

Rank 1 generalized Weyl algebras (GWAs) form an interesting class of algebras that include (quantum) enveloping algebra of sl(2) and some interesting quantum groups of rank 1 and 2. In this talk I will define GWAs and then explain how these examples fit into the framework of GWAs. Birational equivalence, on the other hand, is a tool (commutative) algebraic geometers use quite extensively. Interestingly, GWAs are birationally equivalent to a smash product with a torus of rank-1. Time permitting, I will talk about how all of these relate to Gelfand-Kirillov conjecture.

Matematik İngilizce
Google Meet
İlgili Web Bağlantısı

7tepe 05.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır