turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Kasım 2020, 18:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Brieskorn spheres, homology cobordism and homology balls

Oğuz Şavk
Boğaziçi University, Türkiye

A classical question in low-dimensional topology asks which homology $3$-spheres bound homology $4$-balls. This question is fairly addressed to Brieskorn spheres $\Sigma(p,q,r)$. Since they are defined to be links of singularities $x^p+y^q+z^r=0$, Brieskorn spheres are algebro-geometric originated $3$-manifolds. Over the years, Brieskorn spheres also have been the main objects for the understanding of the algebraic structure of the integral homology cobordism group. In this talk, we will present several families of Brieskorn spheres which do or do not bound integral and rational homology balls. Also, we will investigate their positions in both integral and rational homology cobordism groups.


NOT: UCGEN, cebirsel geometriden yolu geçen araştırma konularına dair haftalık online seminerler serisi.

Cebirsel Geometri İngilizce
Çevrimiçi
İlgili Web Bağlantısı

osavk 03.11.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır