turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


02 Eylül 2020, 19:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Uniformization of the moduli space of generalized $\mathcal{D}$-elliptic sheaves

Özge Ülkem
Heidelberg University, Almanya

Drinfeld defined the notion of elliptic modules, which are now called Drinfeld modules, as an analogue of elliptic curves in the function field setting. To prove the Langlands correspondence in this context, Drinfeld studied moduli spaces of elliptic sheaves. The categories of elliptic sheaves and Drinfeld modules are equivalent under certain conditions. Since then, many generalizations of elliptic sheaves have been studied, such as $\mathcal{D}$-elliptic sheaves defined by Laumon, Rapoport and Stuhler and Frobenius-Hecke sheaves defined by Stuhler. In this talk we will give a brief introduction to the function field world and introduce a new generalization of elliptic sheaves, called generalized $\mathcal{D}$-elliptic sheaves. We will state a uniformization theorem for the moduli space of the latter and talk about the proof if time permits. This builds on work of Laumon-Rapoport-Stuhler, of Hartl and of Rapoport-Zink. 


NOT: UCGEN, cebirsel geometriden yolu geçen araştırma konularına dair haftalık online seminerler serisi. Ayrıntılı bilgi için: https://sntp.ca/ucgen/

Cebirsel Geometri İngilizce
Çevrimiçi

osavk 30.08.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır