turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Mayıs 2020, 16:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

Empirical measures, geodesic lengths, and a variational formula in first-passage percolation

Erik Bates
University of California, Berkeley, Amerika Birleşik Devletleri

We consider the standard first-passage percolation model on Z^d, in which each edge is assigned an i.i.d. non-negative weight, and the passage time between any two points is the smallest total weight of a nearest-neighbor path between them.  Our primary interest is in the empirical measures of edge-weights observed along geodesics from 0 to ne_1.  For various dense families of edge-weight distributions, we prove that these measures converge weakly to a deterministic limit as n tends to infinity. These families include arbitrarily small L^infty-perturbations of any given distribution, as well as almost every finitely supported distribution.  Analogous results hold for e_1-directed infinite geodesics.  Our methodology is driven by a new variational formula for the time constant, which requires no assumptions on the edge-weight distribution.  Incidentally, this variational approach allows us to recover and extend a recent result of Krishnan, Rassoul-Agha, and Seppäläinen regarding the convergence of geodesic lengths.


NOT: Katılmak isteyenlerin Zoom şifresi almak için 11 Mayıs Pazartesi gününe kadar goncha@fen.bilkent.edu.tr adresinde seminer koordinatörü Alexander Goncharov'a bir e-mail göndermeleri rica olunur.

Analiz İngilizce
Online with Zoom App

admin 09.05.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır