turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Mayıs 2020, 13:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Dilations of positive semidefinite kernels valued in operators of barrelled VH-spaces

Serdar Ay
Bilkent University, Türkiye

A VH-space (Vector Hilbert Space in the sense of Loynes) is a complex complete locally convex space with a topologically ordered $*$-space valued inner product. Examples of VH-spaces include the chain of locally Hilbert $C^*$-modules, Hilbert $C^*$-modules and Hilbert Spaces.

In this talk, after a brief discussion of VH-Spaces with examples and basic properties, we state a general dilation theorem for positive semidefinite kernels valued in adjointable operators on a barrelled VH-space. We prove that, under barrelledness assumption, a necessary and sufficient condition for the existence of a natural VH-space dilation, or equivalently, a reproducing kernel VH-space representation of the kernel, is satisfied automatically.

Analiz İngilizce
Online, Google Meet Code: 7tpmathseminars

admin 07.05.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır