turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mart 2020, 13:30


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Equivariant Operational Theories and the Localization Principle

Richard Gonzales
Pontificia Universidad Católica del Perú, Peru

For a complete nonsingular variety with a torus action, the localization principle asserts that one can read-off the equivariant K-theory and Chow cohomology of the variety from that of fixed point subscheme, modulo certain relations given by the fixed loci of codimension-one subtori. For singular varieties, however, such method quite often does not apply. Our goal is to show that in the setting of equivariant operational theories there is a version of the localization principle that works perfectly well for both singular and nonsingular varieties. For instance, if X is any complete variety where a torus acts with finitely many fixed points and invariant curves, then the equivariant operational K-theory of X is a ring of piecewise exponential functions (a version of GKM theory). Some relations to Chow cohomology, via the Riemann-Roch theorem, will be discussed too.
Cebirsel Geometri İngilizce
TB 130, Boğaziçi University

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır