turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Mart 2020, 15:00


Kadir Has Üniversitesi Karmaşık Sistemler Seminerleri

Turkish Coreference Resolution

Tuğba Pamay
Istanbul Technical University, Türkiye

This paper presents the state-of-the-art results in Turkish coreference resolution (CR) which is a task of determining sets of mentions which identify the same real-world entity (e.g. a person, a place, a thing, an event). The proposed system uses support vector machines and solves the CR task with a mention pair model that basically accepts mention couples and decides on whether they are coreferential with each other or not. The results are evaluated on Marmara Turkish Coreference Corpus by using well-known evaluation metrics (viz. MUC, B3, BLANC and LEA). The introduced approach obtains F1 scores of 90.68% (MUC), 86.89% (B3 ), 85.13% (BLANC) and 78.34% (LEA) yielding an improvement of 9.12, 16.06, 13.08 and 12.57 percentage points respectively over a recent baseline system on Turkish CR. The paper introduces the system setup (SVM parameters and negative sampling strategy) as well as the selected features and analyzes the impact of these features on the Turkish CR task.
Karmaşık Sistemler İngilizce
Kadir Has University, D114

khas 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır