turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


05 Mart 2020, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Finite Grup Actions on Spheres and Glauberman’s ZJ-theorem

Ergün Yalçın
Bilkent University, Türkiye

I will survey some of the known results on finite group actions on finite or finite dimensional CW-complexes homotopy equivalent to a sphere. One of the key ingredients for the construction of a G-action on a homotopy sphere is the existence of an effective representation of a Sylow p-subgroup of G which respects fusion in G. Recently we showed that these representations can be found using Glauberman’s ZJ-theorem in finite group theory. The condition for this theorem is related to the group Qd(p), and because of this, we also prove a result about groups which involve Qd(p). In the talk I will present some of ideas behind our proofs. This is a joint work with Yasir Kızmaz and the project was supported by Tubitak 1001 project with grant no 116F194.
Cebirsel Topoloji İngilizce
Bomonti Campus, seminar room

msgu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır