turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


04 Mart 2020, 13:40


Sabancı Üniversitesi Matematik Konuşmaları

Lower semicontinuity of integral functionals

Martin Kruzik
Czech Academy of Sciences, Çek Cumhuriyeti

In 1830, B. Bolzano observed that continuous functions attain extreme values on compact intervals of reals. This idea was then significantly extended around 1900 by D. Hilbert who set up a framework, called the direct method, in which we can prove existence of minimizers/maximizers of nonlinear functionals. Semicontinuity plays a crucial role in these considerations. In 1965, N.G. Meyers significantly extended lower semicontinuity results for integral functionals depending on maps and their gradients available at that time. We recapitulate the development on this topic from that time on. Special attention will be paid to applications in continuum mechanics of solids. In particular, we review existing results applicable in nonlinear elasticity and emphasize the key importance of convexity and subdeterminants of matrix-valued gradients. Finally, we mention a couple of open problems and outline various generalizations of these results to more general first-order partial differential operators with applications to electromagnetism, for instance.
Uygulamalı Matematik İngilizce
FENS G035

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır