turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Şubat 2020, 15:00


Kadir Has Üniversitesi Karmaşık Sistemler Seminerleri

Synchrony in Power Grids and Beyond

Paul Schulz
Potsdam Institute of Climate Impact Research, Almanya

The dynamical stability of the synchronous regime in power grids became a focus of research in recent years. With a decentralised and renewable energy supply, the multistability of the system becomes even more apparent, giving rise to various spatiotemporal patterns like synchronization clusters, chimera states or solitary oscillations. This is also due to the special nature of the oscillators' interaction, e.g. different levels of energy losses of power transmission drastically alter the sync basin. In this talk, I present recent results and discuss different research directions in the complex systems approach to power grids, i.e. stability w.r.t. large perturbations, time delays and distributed control.
Dinamik Sistemler İngilizce
Kadir Has Üniversitesi, D114

khas 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır