turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Aralık 2019, 14:00


Yozgat Bozok Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

3 Soru ve Ardında Yatan Matematik

Mücahit Meral
Yozgat Bozok Üniversitesi, Türkiye

1.) “Bir hastanede her bir hemşire 2 gün olmak üzere 5 hemşire toplam 10 gün nöbet tutacaklardır. Bu nöbetleri, 1. hemşirenin nöbetleri arasında bir gün, 2. hemşirenin nöbetleri arasında iki gün, … , 5. hemşirenin nöbetleri arasında beş gün olacak şekilde düzenleyebilir misiniz?” 2.) “Yarıçapı r birim olan daire biçimindeki bir darta isabet eden 7 ok içinde arasındaki mesafe r birimden küçük olan iki ok bulunabilir mi?” 3.) “5x5 boyutunda 25 karelik bir tahtada ilk sıradaki 2. karenin olmadığını varsayalım. Herhangi bir kareden başlayarak sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ederek geri kalan 24 kareden geçen bir tur atabilir misiniz?” Bu seminerde bu üç soru ve bu soruların ardında yatan matematiği konuşacağız.
Diğer Türkçe
Yozgat Bozok Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik Bölümü, 403 numaralı sınıf. YOZGAT
İlgili Web Bağlantısı

bozok 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır