turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


12 Aralık 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Genel Seminer

Constructions of pathological objects, regularity properties and two-point sets

Burak Kaya
METU, Türkiye

In the first part of this talk, we shall first discuss some classical constructions of “implicit” nature, such as a paradoxical decomposition of the unit ball, a Hamel basis and a well-ordering of R, maximal independent families of N etc. We shall then focus on the following question: Can these constructions be carried out in an “explicit” way? In the second part of this talk, we shall focus on two-point sets. A subset of the plane is called a two-point set if it intersects every line at exactly two points. It is a well-known result of Mazurkiewicz that two-point sets exist. On the other hand, whether or not such a set can be Borel has been open for a long time. We shall discuss this problem and what has been done so far.
Analiz İngilizce
Gündüz İkeda Seminar Room

odtu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır