turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Aralık 2019, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

On K3 surfaces covering an Enriques surface

Serkan Sonel
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

We will continue the subject of the previous talks, viz. a characterization of the K3-surfaces covering an Enriques surface. Following Nikulin, we will: (1) explain that the existence of a fixed point free involution depends on the *genus* of the transcendental lattice only; (2) give the answer for *most* genera, leaving just a few of them open; (3) outline the difficulties that may arise in the case of those few open genera. (4) determine the complete list of genera of positive definite lattices of arbitrary rank each of whose members represents 1 for rank different from 2 and 3. As an application, we classify K3 surfaces which do not cover any Enriques surface. This is joint work with SIMON BRANDHORST, DAVIDE CESARE VENIANI.

NOT: Tea and cookies will be served before the talk.

Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, Bilkent.

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır