turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Kasım 2019, 14:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Küp Bir Eğridir

H. Nurettin Ergun
Marmara Üniversitesi, Türkiye

Usta İtalyan Matematikçi Guiseppe Peano 1890 yılında birim karenin bir eğri olduğunu kanıtlayarak herkesi şaşırtmıştı. Aslında, şaşırtıcı olan şudur: Her zaman olduğu gibi $I = [0, 1]$ olmak üzere, $n \in \mathbb{N}$ ne olursa olsun $I^n$ $n$−boyutlu küpünün bir eğri olduğu gösterilebilir, böylelikle, gerek $I^2$ birim karesinin $I^3$ birim küpünün de birer eğri oldukları anlaşılır. İyi bilindiği gibi $X$ bir $T_2$ uzayı ise, herhangi bir sürekli $f : I\to X$ fonksiyonunun görüntü kümesi $f(I)(\subseteq X)$'ya $X$ uzayında tanımlı bir eğri denir, aslında $f$ fonksiyonunun kendisine de eğri denilir. Ancak $f(I) = X$ eşitliği gerçekleştiğinde, bu özel durumda sözü edilen eğriye uzay dolduran eğri (ing: space filling curve) ya da, bu tür eğrileri ilk kez tanımlayan matematikçinin adı verilerek Peano eğrisi denilir. Bu konuşma bu tür eğrileri tanımaya ayrılmıştır.
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır