turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Kasım 2019, 15:00


Hacettepe Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

The q-Bernstein polynomials: why q?

Sofiya Ostrovska
Atılım Üniversitesi, Türkiye

The Bernstein polynomials were introduced in 1912 by S. N. Bernstein, who used them to provide an elegant proof of the Weierstrass Approximation Theorem. Subsequently, many remarkable properties and important applications of these polynomials were discovered, while a great number of generalizations and analogues were introduced. In this presentation, the generalized Bernstein polynomials based on the q-integers, otherwise known as q-Bernstein polynomials, will be discussed. These q-Bernstein polynomials were defined by G. M. Phillips in 1997 and studied by a number of researches from different perspectives during the last decades. The following issues will be addressed in this talk: What do we achieve by involving parameter q and, as such, why do the q-Bernstein polynomials deserve investigation?
Analiz İngilizce
Yaşar Ataman Seminer Salonu

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır