turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


13 Kasım 2019, 13:30


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Generalized Permutohedra Ehrhart Positivity and Minkowski Additive Valuations

Mohan Ravichandran
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

The Ehrhart Polynomial counts the number of lattice points in integer dilates of a lattice polytope and is of fundamental importance in polyhedral combinatorics and toric geometry. The question of which polytopes have Ehrhart polynomials with non-negative coefficients is a well studied albeit poorly understood problem. I’ll talk about a recent result of mine, joint with Katharina Jochemko which shows that the linear coefficient of the Ehrhart polynomial of generalized permutohedra, an important class of polytopes introduced by Postnikov are indeed positive. We are also able to characterize all Minkowski additive functions on this class of polytopes, which includes several important classes of polytopes such as matroid and independent set polytopes. I’ll end with several open problems, some of which might be of interest to graduate or even undergraduate students.
Geometri İngilizce
TB 130, Boğaziçi University

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır