turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Kasım 2019, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Integrable Nonlocal Reductions

Aslı Pekcan
Hacettepe University, Türkiye

We talk about the Ablowitz-Musslimani type nonlocal reductions. We show that nonlocal reductions of systems of integrable nonlinear partial differential equations are the special discrete symmetry transformations. We present some nonlocal reduced integrable equations obtained from nonlinear Schrödinger (NLS) and modified Korteweg-de Vries (mKdV) systems. We give some examples of soliton solutions of these nonlocal equations obtained by using the Hirota method. This is a joint work with Metin Gürses and Kostyantyn Zheltukhin.
References:
[1] Ablowitz MJ, Musslimani ZH. Integrable nonlocal nonlinear equations, Stud. Appl. Math. 2016; 139(1): 7.
[2] Gürses M, Pekcan A, Zheltukhin K. Discrete symmetries and nonlocal reductions, Phys. Lett. A, accepted.
[3] Gürses M, Pekcan A. Nonlocal nonlinear Schr\"{o}dinger equations and their soliton solutions, J. Math. Phys. 2018; 59: 051501.
[4] Gürses M, Pekcan A. Nonlocal nonlinear modified KdV equations and their soliton solutions, Commun. Nonlinear Sci. Numer. Simulat. 2019; 67: 427--448.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Bomonti Campus, seminar room

msgu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır