turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Kasım 2019, 15:00


İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölüm Seminerleri

Akışkanlar İçin Kapalı Bünye Denklemleri ve Stokes Varsayımının Geçersizliği

Ali Ercengiz
İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye

Bir akışkanın davranışını belirleyebilmek için korunum yasalarının verdiği denklemlere ek olarak, akışkanın maddesel özelliklerini ifade eden ”Bünye Denklemleri” bilinmelidir. Bünye denklemleri, bünye aksiyomlarına dayanarak, akışkanın maddesel özeliklerini ifade eden denklemler olarak bilinir. Bu anlamda literatürde kabul görmüş bir çok akışkan modeli, ”açık” denklemler ¸seklinde ifade edilmesine karşın, gerçekte bünye denklemleri, gerilme tansörü, yoğunluk, sıcaklık ve şekil değiştirme hızı tansörü arasında ”kapalı” bir takım ilişkilerdir. Bu konuşmada, kapalı bünye denklemlerinden hareketle, Stokes varsayımı olarak bilinen 3λ + 2μ = 0 eşitliğinin geçersiz olduğu gösterilecek, akışkanlar için daha gerçekçi bir takım modeller üzerine konuşulacaktır.
Matematiksel Fizik Türkçe
İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi B1-326
İlgili Web Bağlantısı

itu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır