turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


30 Ekim 2019, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

Height growth rates in dynamical orbits

Wade Hindes
Sabancı Üniversitesi, Türkiye

Let $V$ be a projective variety defined over a number field. A height function $h: V(\overline{\mathbb{Q}})\rightarrow\mathbb{R}$ is a tool for measuring the ``arithmetic complexity" of the points of $V$. In particular, one can often use height functions to detect geometric properties of the underlying variety. In this talk, we apply this philosophy to discrete dynamical systems. Namely, given a self map $f:V\rightarrow V$ and a point $P\in V$, then we are interested in the growth rate of $h(f^n(P))$ as we repeatedly iterate the map. What can this growth rate tell us about the variety $V$, the map $f$, and the point $P$? To investigate these questions, we survey basics properties of height functions, discuss several historically significant cases (e.g., elliptic curves and projective space), and motivate additional topics in the burgeoning field of arithmetic dynamics.
Cebir İngilizce
in the FENS building on Sabancı Campus in room G035.

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır