turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Ekim 2019, 14:00


Ahi Evran Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Sonlu Coxeter Gruplarının İndirgenmiş Cebirleri

Hasan Arslan
Erciyes Üniversitesi, Türkiye

Sonlu bir Coxeter grubunun indirgenmiş cebiri 1976 yılında Louis Solomon tarafından inşa edildi. İndirgenmiş cebirin inşa edilmesindeki temel amaç, sonlu bir Coxeter grubunun işaret karakterini yine bu grubun permütasyon karakterleri cinsinden ifade edebilmekti. İndirgenmiş cebiri 1992 yılında Bergeron, Bergeron, Howlet, Taylor daha sistematik bir şekilde yeniden inşa ettiler ve bu cebire ilişkin ortogonal primitif idempotentlerin bir koleksiyonunu elde ederek bu cebirin bir parçalanmasını verdiler. 1995 yılında Mantaci ve Reutenauer B_n-tipi Coxeter gruplarının indirgenmiş cebirini ihtiva eden yeni bir cebir inşa ettiler. 2006 yılında Bonnafe ve Hohlweg, Mantaci-Reutenauer cebirini sistematik bir şekilde, daha çok grubun yapısal özelliklerini kullanarak yeniden oluşturdular. 2018 yılında Mantaci-Reutenauer cebirinin birimlerinin yapısını elde ettik.
Cebir İngilizce
Matematik Bölümü

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır