turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Kasım 2019, 14:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

On Backlund and Ribaucour Transformations for Surfaces and the Sine-Gordon Equation

Keti Tenenblat
Universidade de Brasília, Brezilya

Given a surface in the Euclidean 3-space with constant negative Gaussian curvature, the composition of Bäcklund transformations generates a 4-parameter family of surfaces with the same curvature. Since Ribaucour transformations of such a surface also provides a 4-parameter family of surfaces of the same type, one has the following natural question. Are these two methods equivalent? The answer is negative in general. Necessary and sufficient conditions for the surfaces given by the two procedures to be congruent are obtained. An explicit example is given of a composition of Bäcklund transformations which is not a Ribaucour transformation. The analytic interpretation of this result provides a method of producing solutions of the sine-Gordon equation, distinct from those obtained by Bäcklund transformations. New exact solutions are given and some of the corresponding surfaces are visualized. This is a joint work with Claudiano Goulart, published in Geometria Dedicata (2016).
Geometri İngilizce
IMBM Seminar Room, Boğaziçi University South Campus

botan 20.03.2020_14:07'de değişiklik yapıldı!

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır