turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Ekim 2019, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Linear subspaces in algebraic varieties

Alexander Degtyarev
Bilkent Üniversitesi, Türkiye

I will address several seemingly unrelated problems, such as the 64 lines in Schur’s quartic x(x^3-y^3)=z(z^3-w^3), 72 tritangents to the plane sextic curve x^6+y^6+z^6=10(x^3y^3+y^3z^3+z^3x^3), and 405 two-spaces in Fermat’s cubic four-fold x_0^3+x_1^3+\ldots+x_5^3=0. The first problem is classical, whereas the two others are relatively new. I will state that the figures indicated are indeed the maxima for the respective problems, and then I will outline the proof (for the last two problems) using a reduction to the so-called Niemeier lattices.

NOT: Tea and cookies will be served before the talk.

Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room

sena 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır