turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


25 Ekim 2019, 13:00


Yeditepe Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Shift Operators on Hilbert Harmonic Function Spaces

Hakkı Turgay Kaptanoğlu
Bilkent University, Türkiye

In an attempt to identify the harmonic Drury-Arveson space, we introduce and investigate large families of reproducing kernel Hilbert spaces of harmonic functions the unit ball of $\mathbb R^n$. Using zonal harmonics, we define and develop basic properties of shift operators and their adjoints in the harmonic setting. We prove a dilation result for the shift operators on harmonic spaces that are row contractions. As a consequence, we show that the norm of one of our spaces Ğ is maximal among those spaces on which the shift operator is a row contraction. We also show the maximality of the operator norm of the shift on Ğ among contractive Hilbert norms on harmonic polynomials. We then describe the progress towards a von Neumann inequality for harmonic polynomials and a tuple of commuting operators on harmonic spaces that are row contractions and belong to a certain class. This presentation is based on joint works with Ebrahim Samei and Varvara Shepelska of University of Saskatchewan, Canada.
Analiz İngilizce
Seminar room

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır