turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


23 Ekim 2019, 10:40


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

Unital Biinvariant Bases in Source Algebras of Blocks

Matthew Gelvin
Bilkent University, Türkiye

Every finite-dimensional algebra over an infinite field has a basis consisting of units. If the algebra is interior for a finite p-group D, we say that it is a bipermutation D-algebra if there is a basis that is invariant under left and right D-multiplication. Such a basis may be viewed as a (D, D)-biset, and if the basis can be chosen to consist of units, it (almost) determines a saturated fusion system on D. This talk, based on joint work with Laurence Barker, will have two goals: To explain the material in the above paragraph in greater detail, and to show how certain structural properties of an algebra are equivalent to the existence of an unital biinvariant basis. The ultimate goal--applying these results to the source algebra of a block--will be outlined at the end, time permitting.
Cebir İngilizce
Bilkent Matematik Bölümü Seminer Odası SA - 141

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır