turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Ekim 2019, 14:30


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Asymptotic Generalized Fermat's Last Theorem over Number Fields

Yasemin Kara
Boğaziçi Üniversitesi, Türkiye

Recent work of Freitas and Siksek showed that an asymptotic version of Fermat’s Last Theorem (FLT) holds for many totally real fields. This result was extended by Deconinck to the generalized Fermat equation of the form Ax^p + By^p + Cz^p = 0, where A, B, C are odd integers belonging to a totally real field. Later Şengün and Siksek showed that the asymptotic FLT holds over number fields assuming two standard modularity conjectures.
In this work, combining their techniques we show that the generalized Fermat’s Last Theorem (GFLT) holds over number fields asymptotically assuming the standard conjectures. We also give three results which show the existence of families of number fields on which asymptotic versions of FLT or GFLT hold. In particular, we prove that the asymptotic GFLT holds for a set of imaginary quadratic number fields of density 5/6.
Matematik İngilizce
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır