turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


14 Ekim 2019, 14:00


Bilkent Üniversitesi Analiz Seminerleri

A General Dilation Theorem For Operator Valued Positive Semidefinite Kernels of Barrelled VH-Spaces

Serdar Ay
Bilkent University, Türkiye

This is a continuation of a previous talk in the Analysis Seminar. In order to make the talk accessible for undergraduate students, we will review order structures in complex vector spaces, locally convex topologies and inner products briefly. A VH-space (Vector Hilbert Space in the sense of Loynes) is a complex complete locally convex vector space with a topologically ordered *-space valued inner product, such that its locally convex topology is induced by the topology of the specified topologically ordered *-space. Important special cases of VH-spaces include the chain of locally Hilbert C*-modules, Hilbert C*-modules and Hilbert Spaces. We will discuss a general dilation theorem for positive semidefinite kernels valued in adjointable operators on a barrelled VH-space. We prove that under barrelledness assumption, a necessary and sufficient condition for the existence of a certain linearisation of the kernel, or equivalently, representation of the kernel on a reproducing kernel VH-space, is satisfied automatically. We also discuss applications of the theorem as time allows.
Analiz İngilizce
SA - Z18

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır