turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


17 Ekim 2019, 16:00


Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Computational aspects and equations of the multi-Rees algebras

Babak Jabarnejad
University of Arkansas, Fayetteville, Amerika Birleşik Devletleri

The Rees algebra $R[It]$ plays an important role in commutative algebra because it encodes the asymptotic behavior of the ideal I. An important problem in the theory of Rees algebras is to determine defining equations of the Rees algebras. More generally, given any ideals $I_1,\dots,I_r$ in a ring $R$, one would like to describe defining equations of the multi-Rees algebra $R[I_1t_1,\dots,I_rt_r]$. This is a problem in pure algebra but when we deal with ideals in a polynomial ring we may use computational methods to find the equations. In this talk I describe defining equations of the multi-Rees algebras of certain family of ideals using results in pure and computational commutative algebra. To do this I start the talk by discussing some concepts in computational commutative algebra.
Cebir İngilizce
Bomonti Campus, seminar room
Ek Dosya

msgu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır