turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


09 Ekim 2019, 13:40


Sabancı Üniversitesi Cebir Seminerleri

On Linear Codes from Incidence Geometries

Michel Lavrauw
Sabancı University, Türkiye

The characterization of minimum weight codewords in linear codes is a classical problem within coding theory. Of special interest are the codes generated by the incidence matrix of points and blocks of certain incidence structures. The codes generated by the incidence matrix of points and subspaces of affine and projective spaces are well understood since the 1970s through their relation with the Reed-Muller codes. For partial geometries, the duals of these codes have attracted attention because of their properties when seen as an LDPC code, and the minimum weight has been determined in several cases [1, 2, 3]. However, when the partial geometry is not fully embedded in an affine or projective space, far less is known. In this talk we will report on recent work with Geertui Van de Voorde in which we solve this problem for translation generalized quadrangles, thus extending the known results for classical generalized quadrangles from [4].
Cebir İngilizce
FENS building on Sabancı Campus in room G035.

botan 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır