turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


08 Ekim 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Various Approaches to Mitigate Computational Issues for Atmosphere-Ocean Interaction

Mustafa Ağgül
Department of Mathematics, Hacettepe University, Türkiye

Atmosphere-Ocean Interaction plays a great role in various fields including but not limited to meteorology, climate modeling, aviation and defense industry. Due to its possible impact on economic activities and potential to adversely affect weather conditions and, as a result, food industry, modeling this interaction reliably has always arouse huge interest. On the other hand, modeling these systems is not an easy mission in consequence of the size of the region they occupy, common numerical singularities for turbulence flows and technological imperfections. In this talk, the lecturer is going to present various approaches to mitigate such computational issues for atmosphere-ocean interaction and go over some computational results verifying effectiveness of each approach.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır