turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Ekim 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Periodic Template Tests

Fatih Sulak
Department of Mathematics, Atılım University, Türkiye

The number of occurrence of a fixed template in a sequence can be used as an indication of randomness of a collection of sequences of length n. In this work, we solve the problem of determining the number of strings containing a given template for a specified number of times. We observe that these numbers are the same for any two templates having the same period. Afterwards, we propose a new family of statistical randomness tests, periodic template tests, for collections of binary sequences. We give instances of the new family for collections of sequences of length n=128, n=256, n=1024, and n=4096 to emphasize that these probabilities are feasible to compute even for n=4096. Although, the NIST test suite contains a test for the case n=1032, namely the overlapping template matching test, the probabilities stated in the NIST test suite document are valid only for one template, and the probabilities are not stated for the other templates. In this work, all other probabilities are stated.
Şifreleme ve Bilgi Güvenliği İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır