turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


11 Haziran 2019, 11:30


İstanbul Ayrık Matematik Toplantıları

Domination and Approximations

John Gimbel
University of Alaska, Amerika Birleşik Devletleri

The domination number of a graph is the order of the fewest number of vertices having the property that each vertex not in the set is adjacent to some vertex in the set. In general, computing the domination number of a graph is difficult. But we consider a fast algorithm that comes close to finding the minimum value. Further, we look at a fractional version of the problem. That is, we attach to each vertex a nonnegative number in such a manner that when we sum across all closed neighborhoods, we get a value of at least one. Further, we take one such labeling where the sum of all labels is minimized. This minimum sum forms a lower bound on the domination number. We use the random graph, as developed in previous lectures, to show how far apart these parameters can be.
Çizge Kuramı ve Kombinatorik İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır