turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


03 Mayıs 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Singular fiber products of rational elliptic surfaces and fixed point free group actions on their desingularizations

Tolga Karayayla
ODTÜ, Türkiye

Schoen has shown that a fiber product of two relatively minimal rational elliptic surfaces with section is a simply connected Calabi-Yau 3-fold if the fiber product is smooth and the same is true for the desingularization of the fiber product by small resolutions in the case that the singularities are ordinary double points. I will describe the small resolution process and talk about lifting automorphisms on the fiber product to automorphisms of the desingularization. I will discuss the problem of constructing fixed point free finite group actions on such desingularizations. The quotient of the 3-fold by such group actions give rise to non-simply connected Calabi-Yau 3-folds. The problem on the existence of such group actions on smooth fiber products was solved by previous works of Bouchard, Donagi and the speaker.

NOT: Tea and cookies will be served before the talk.

Cebirsel Geometri İngilizce
Mathematics Seminar Room, ODTU.

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır