turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


19 Nisan 2019, 10:00


Galatasaray Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

Complex Symplectomorphisms, Kahler Geodesics and Representation Theory.

José Cidade Mourao
Instituto Superior Tecnico, Lisbon, Portekiz

The geodesics for the Mabuchi metric on the space H of Kahler metrics on a compact symplectic manifold M correspond to solutions of a homogeneous complex Monge-Ampere (HCMA) equation. The space H is an infinite dimensional analogue of the symmetric spaces of noncompact type G_C/G for compact Lie groups G. In H the role of G is being played by the group of Hamiltonian symplectomorphisms. I will describe a method for reducing the relevant Cauchy problem for the HCMA eq with analytic initial data to finding a related Hamiltonian flow followed by a "complexification". For Hamiltonian G-spaces, with G-invariant Kahler structure, the geodesic corresponding to the norm square of the moment map or its Hamiltonian flow in imaginary time (= gradient flow for the changing metric following the geodesic) leads to the convergence of the holomorphic sections to sections supported on Bohr-Sommerfeld leaves. For M=T*G, starting from the vertical or Schrodinger polarization, one obtains the Segal-Bargman-Hall coherent state transform.

NOT: Seminer her zamanki saatte degil saat 10:00'da olacak.

Matematiksel Fizik İngilizce
Galatasaray Üniversitesi, FEF8 dersligi
İlgili Web Bağlantısı

oguzabel 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır