turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


16 Nisan 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Bank Ownership, Credit Market Shocks and Macroeconomic Fluctuations in Emerging Economies

Zeynep Önder
Business Administration, Bilkent University, Türkiye

This study examines how bank ownership affects the relationship between credit market fluctuations and short-run economic fluctuations in financially integrated emerging markets. Macroeconomic fluctuations are measured with the deviations of actual growth rates in GDP, consumption and investment from their expected growth rates. A strong linkage between credit market and macroeconomic fluctuations is observed during the period 1997 - 2015. It is found that foreign banks seem to have mitigating effect on GDP volatility when there is credit shortage but have amplifying effect on GDP and consumption volatility in periods with credit abundance. The favorable role of government-owned banks in absorbing short-run fluctuations is observed during local crises and in countries with high level of government effectiveness.
Ekonomi ve Finans İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır