turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


01 Nisan 2019, 10:40


Bilkent Üniversitesi Cebir Seminerleri

Obstructions for gluing biset functors

Ergün Yalçın
Bilkent University, Türkiye

We develop an obstruction theory for the existence and uniqueness of a solution to the gluing problem for a destriction functor defined on the subquotients of a finite group G, and apply it to some well-known p-biset functors. The obstruction groups for this theory are the reduced cohomology groups of a category whose objects are the sections (U,V) of G with V not equal to 1, and whose morphisms are defined as a generalization of morphisms in the orbit category. Using this obstruction theory, we calculate the obstruction group for the Dade group of a p-group when p is odd. In this talk I will introduce the necessary definitions and discuss the main results of this work. This is joint work with Olcay Coşkun.
Cebir İngilizce
Bilkent Matematik Bölümü Seminer Odası SA - 141

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır