turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


27 Mart 2019, 15:30


Ankara Üniversitesi Genel Seminer

Contact CR-submanifolds in Sasakian spheres

Marian Ioan MUNTEANU
University "Al.I.Cuza" of Iasi, Faculty of Mathematics, Romanya

The notion of CR-submanifold in Kaehler manifolds was introduced by A. Bejancu in 70’s, with the aim of unifying two existing notions, namely complex and totally real submanifolds in Kaehler manifolds. Since then, the topic was rapidly developed, mainly in two directions: - Study CR-submanifolds in other almost Hermitian manifolds. - Find the odd analogue of CR-submanifolds. Thus, the notion of semi-invariant submanifold in Sasakian manifolds was introduced. Later on, the name was changed to contact CR-submanifolds. In this talk we focus on those proper contact CR-submanifolds, which are as closed as possible to totally geodesic ones in the seven dimensional spheres endowed with its canonical structure of a Sasakian space form. We describe these submanifolds in dimension 4 and 5. This talk is based on some papers in collaboration with M. Djoric and L. Vrancken.

NOT: Konuşma sonunda bölüm misafir odasında çay ve kurabiye ikramı olacaktır.

Geometri İngilizce
A.Ü.F.F. Matematik Bölümü Seminer Odası
İlgili Web Bağlantısı

ankarauni 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır