turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


20 Mart 2019, 14:00


İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü Seminerleri

What is Coding Theory?

Refia Aksoy
İstanbul Üniversitesi, Türkiye

The birth of coding theory was inspired by the seminal paper of Claude Shannon “A Mathematical Theory of Communication”, which was published in 1948. In this talk, I will mention some basic concepts of coding theory such as error detection, correction and decoding. Then I will present linear codes together with their structure and properties. A linear code of length $n$ over the finite field $\mathbb{F}_q$ is a subspace of the vector space $\mathbb{F}^n_q$. I will introduce self-dual codes which are a special subclass of linear codes. Self-dual codes are important because many of the best codes known are of this type. Finally, I will conclude my speech by talking about weights and Gray maps.
Matematik Türkçe
İ.Ü. Matematik Bölümü D-II
Ek Dosya

iu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır