turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Mart 2019, 14:20


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Matematik Topluluğu Etkinlikleri

Evirtim ve Geometride Uygulamaları

Ahmet Mollaoğulları
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye

Bu seminerde; tam anlamıyla Öklid geometrisine mal edilmeyen fakat gerek Öklid geometrisinde gerek Öklid dışı geometrilerde ciddi uygulamaları bulunan “evirtim” bahsini ele alacağız. φ:E^2-{M}→E^2-{M} dönüşümünü ve k∈R sabitini düşünelim. Şayet her X∈E^2 noktasının görüntüsü olan φ(X)=X' noktasını; MX doğrusu üzerinde bulunacak şekilde ve |MX||MX'|=k^2 olacak şekildeki φ dönüşümüne M merkezli ve k^2 yarıçaplı bir evirtim denir [1]. Bu seminerde bu şartı sağlayan φ fonksiyonunu bir evirtim olacak şekilde başka bir metotla belirleyerek, Öklid anlamındaki tanımından hareketle yapılan ispatları, tanımladığımız fonksiyon yardımıyla ispatlayacağız. Ayrıca evirtim kavramı ile ispatlanabilen bazı teoremlerin ispatları üzerinde durularak bu konunun önemi vurgulanacaktır. Kaynaklar [1] Cem Tezer, Evirtim 1, Matematik Dünyası Dergisi, 12-16, 1992
Geometri Türkçe
D205 Nolu Derslik

comu 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır