turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Mart 2019, 13:30


Boğaziçi Üniversitesi Matematik Konuşmaları

On knotoids, braidoids and their applications

Neslihan Güğümcü
National Technical University of Athens, Yunanistan

Knotoids are a natural generalization of classical knot theory, allowing two free ends, and produc- ing a diagrammatic and three dimensional interpretation for this freedom. In this talk, we first construct new invariants for knotoids in relation with virtual knot theory. We study a graphical distance between the two endpoints of a knotoid (the height), and show that the affine index polynomial and the arrow polynomial provide lower bounds for the height of knotoids. Then we discuss possible applications of knotoids to proteins and show that knotoids indeed provide a finer entanglement-type analysis for proteins. Lastly, we introduce braidoids that are geometric objects analogous to classical braids, forming a “braided” theory for the theory of knotoids via geometric analogues of the Alexander and Markov theorems. *The talk contains results from the joint works with Louis Kauffman, Sofia Lambropoulou and Andrzej Stasiak.
Topoloji İngilizce
TB 130, Bogaziçi University

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır