turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Şubat 2019, 15:40


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Seminerleri

Large-Scale H-Infinity Norm Computation and Extensions

Emre Mengi
Department of Mathematics, Koç University, Türkiye

H-infinity norm for a control system is more than merely being a norm on the operator that maps the input space to the output space. Quite often it is also a measure to assess how robustly stable the control system is, knowledge of which is invaluable in the presence of uncertainty. We deal with control systems with large order, for such we tailor subspace frameworks that enable us to compute their H-infinity norms. Our approach in the end is based on Petrov-Galerkin projections of the large-scale systems onto carefully constructed small subspaces so that Hermite interpolation properties hold between the large-scale and projected systems. The last part of the talk extends the subspace framework to compute the stability radii of a linear dissipative Hamiltonian (DH) system, a structured control system stable in the Lyapunov sense, but that can become unstable due to unstructured perturbations. As a real application, we consider the stability radii of DH systems that arise from finite element models of disk brakes.
Uygulamalı Matematik İngilizce
Hayri Körezlioğlu Seminar Room, IAM
İlgili Web Bağlantısı

ume 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır