turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Şubat 2019, 10:30


Ahi Evran Üniversitesi Matematik Bölümü Genel Seminerleri

Matematik ve Metafizik Düşünce İlişkisi

Vatan Karakaya
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Türkiye

Evrenin anlaşılması onu meydana getiren somut ya da soyut varlık ilişkilerinin iyi bilinmesiyle mümkün olur. Bu anlamda matematiksel düşünce; hem duyu bilgilerinin elde ettiği ilişkileri hem de soyut-akli düzlemdeki idrak ile varlık arasındaki ilişkiyi kavramsallaştıracak güçlü bir sistem sunmaktadır. Akılda oluşan bu ilişkilerin en iyi yansıtıldığı ve ifade edildiği çalışma alanı matematik olarak bilinmektedir. Bu etkin düşünce sisteminin araç olarak kullanıldığı diğer bir çalışma alanı ise metafiziktir. Genel olarak metafizik '' tabiatın ötesindeki şeyin ilmi ’'' olarak tanımlanmaktadır. Varlığı tanımak ve ondan üretilen bilginin mahiyetini anlamlandırmaya çalışan metafizik, bu anlama ulaşmak için tabiat bilimleri ve matematiği bir üst amaç için kullanmıştır. Matematik ve metafizik düşünce alanlarının kesiştiği ve ayrıştığı noktaların bilinmesi; ondan üretilen varlığa ait bilginin anlaşılmasına ve kavram tasniflerine yardımcı bir yöntem sunmaktadır. Bu çalışmada, İbn Sînâ'nın metafizik düşünceyi inşa ederken kendi çalışmalarında matematiği nasıl kullandığı irdelenerek, İbn Sînâ'nın matematiksel düşüncesinin günümüz modern matematiği ve matematik felsefesi açısından bir değerlendirilmesi yapılacaktır.
Diğer Türkçe
Ahi Evran Üniversitesi Konferans Salonu

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2024 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır