turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


22 Şubat 2019, 15:40


Bilkent Üniversitesi ODTÜ-Bilkent Cebirsel Geometri Seminerleri

Arf Rings I

Ali Sinan Sertöz
Bilkent University, Türkiye

The aim of these two talks is to discuss the background and the content of Arf's 1946 paper on the multiplicity sequence of an algebraic curve branch. I will start by giving the geometric and algebraic descriptions of a singular branch for a curve, describe its multiplicity sequence obtained until it is resolved by blow up operations. Du Val defines some geometrically significant steps of the resolution process and shows that if the multiplicity sums up to those points are known then the whole multiplicity sequence can be recovered by a simple algorithm. However all this information must be encoded at the very beginning in the local ring of the branch. The problem is then to decipher this data. This week I will mostly describe the background and explain what is involved in actually finding these numbers. Arf's original article "Une interpretation algebrique de la suite des ordres de multiplicite d'une branche algebrique", together with my English translation can be found on: http://sertoz.bilkent.edu.tr/arf.htm

NOT: Konuşma öncesinde çay-kurabiye ikramı yapılacaktır.

Cebirsel Geometri İngilizce
Bilkent Matematik Bölümü Seminer Odası SA - 141
İlgili Web Bağlantısı

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır