turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


06 Şubat 2019, 11:00


Dokuz Eylül Üniversitesi Cebir Seminerleri

Topological Equivalences of $E_\infty$ DGAs

Haldun Özgür Bayındır
University of Haifa, İsrail

In algebraic topology we often encounter chain complexes with extra multiplicative structure. For example, the cochain complex of a topological space has what is called the $E_\infty$-algebra structure which comes from the cup product. In this talk I present an idea for studying such chain complexes, $E_\infty$ differential graded algebras ($E_\infty$ DGAs), using stable homotopy theory. Namely, I discuss new equivalences between $E_\infty$ DGAS that are defined using commutative ring spectra.We say $E_\infty$ DGAs are $E_\infty$ topologically equivalent when the corresponding commutative ring spectra are equivalent. Quasi-isomorphic $E_\infty$ DGAs are $E_\infty$ topologically equivalent. However, the examples I am going to present show that the opposite is not true; there are $E_\infty$ DGAs that are $E_\infty$ topologically equivalent but not quasi-isomorphic. This says that between $E_\infty$ DGAs, we have more equivalences than just the quasi-isomorphisms. I also discuss interaction of $E_\infty$ topological equivalences with the Dyer-Lashof operations and cases where $E_\infty$ topological equivalences and quasi-isomorphisms agree.
Cebir İngilizce
Matematik Böl. B206 nolu seminer odası

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır