turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


31 Ocak 2019, 11:00


İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi Seminerleri

Making Surfaces From Paper Squares

John H. Hubbard
Cornell University, Türkiye

You have a big pile of $N$ squares of lined paper. Suppose you want to glue them together, edge to edge and consistent with the lines, so the result is a surface of genus three. How many ways are there of doing it? I will show that this number is of the form $CN^d$ for a certain d which can be understood in terms of a certain graph, but where $d$ is also the complex dimension of a certain stratum in the moduli space of abelian differentials on Riemann surfaces. Further, $C$ is a multi-zeta value with a great deal of number-theoretic content.
Geometri İngilizce
IMBM Seminar Room, Bogazici University South Campus

admin 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2022 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır