turkmath.org

Türkiye'deki Matematiksel Etkinlikler


26 Aralık 2018, 15:00


Marmara Üniversitesi Genel Seminer

Taylor Kalan Terimine Sendelenimsizlik Uygulamaları: Tek ve Çok Değişkenli Fonksiyon Yaklaştırımları ve Kuadratürler

Ercan Gürvit
Marmara Üniversitesi, Türkiye

M. Demiralp tarafından ortaya konarak ispatlanmış ve işlevi tek değişkenli bir fonksiyonun argümanını fonksiyonun kendisi ile çarpmak olan cebirsel bir operatörün matris gösteriliminin, aynı uzay ve aynı taban takımı altında argümanın matris gösteriliminin o fonksiyon altındaki görüntüsüne eşit olduğunu ifade eden Sendelenimsizlik teoremi, hata terimi integral biçiminde verilen Taylor açılımının hata terimine uygulanacaktır. Elde edilen sonuçlar hata terimsiz Taylor açılımından elde edilenlerle karşılaştırılacaktır. Tek ve çok değişkenli integrasyon için ise fonksiyonun Taylor açılımı integre edilerek sendelenimsizlik uygulanacak ve böylelikle kuadratür benzeri yeni bir sayısal integrasyon metodu sunulacaktır. Sayısal sonuçlar hata terimsiz Taylor açılımının integrasyonundan elde edilenlerle karşılaştırılıp hataların analizi yapılacaktır.
Uygulamalı Matematik Türkçe
Marmara Üniversitesi (Göztepe Kampüsü), Matematik Bölümü, GZFA09.
Ek Dosya

marmara 20.03.2020

Yaklaşan Seminerler Seminer Arşivi
 

İLETİŞİM

Akademik biriminizin ya da çalışma grubunuzun ülkemizde gerçekleşen etkinliklerini, ilan etmek istediğiniz burs, ödül, akademik iş imkanlarını veya konuk ettiğiniz matematikçileri basit bir veri girişi ile kolayca turkmath.org sitesinde ücretsiz duyurabilirsiniz. Sisteme giriş yapmak için gerekli bilgileri almak ya da görüş ve önerilerinizi bildirmek için iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Katkı verenler listesi için tıklayınız.

Özkan Değer ozkandeger@gmail.com

DESTEK VERENLER

ja2019

31. Journees Arithmetiques Konferansı Organizasyon Komitesi

Web sitesinin masraflarının karşılanması ve hizmetine devam edebilmesi için siz de bağış yapmak, sponsor olmak veya reklam vermek için lütfen iletişime geçiniz.

ONLİNE ZİYARETÇİLER


©2013-2023 turkmath.org
Tüm hakları saklıdır